Asociația Educația la Sat

Scoala la Sat (ianuarie - iunie 2024)
Asociația Educația la Sat Primul scop al acestui proiect a fost ca toți copiii din școala Coșteiu înscriși în programul non formal „ Școala la Sat”, să dețină abilitățile de scris-citit fluent și, să cunoască calculele de bază la matematică. In program au fost selectati copii cu ajutorul învățătorului de la clasă și urmărim aptitudinile școlare să fie exersate și îndeplinite pe tot parcursul anului școlar.

Al doilea scop a fost conștientizarea comunității - că atunci când un copil nu merge la școală este problema întregii comunități. Implicarea fiecăruia dintre noi aduce o schimbare în viața unei familii, el poate să fie susținut la școală cu resursele și implicarea oamenilor din comunitatea sa.

În primele sase luni ale anului 2024 s-au realizat un numar de peste 1000 de ore de literatie și suport la teme,și peste 125 de ore de consiliere si logopedie, pentru 30 de elevi de la sat. Considerăm că efortul nu a fost în zadar, căci niciun copil din program nu a abandonat școala și toți copiii au primit rezultate îmbucurătoare la școală și evaluările naționale din ciclul primar.
Aceste rezultate ne bucură și ne încurajează să continuăm.
Data castigarii: 25.07.2024
Sponsor: Vivalia